Drodzy Rodzice!

    Każdy z nas zastanawia się w jaki sposób pomóc dziecku zapewnić dobrą przyszłość i dobre wykształcenie. Trzeba pamiętać, że to właśnie książka jest jednym z najważniejszych środków w dziedzinie przekazywania wiedzy. Czytanie rozwija sferę poznawczo-intelektualną, wzbogaca wartości moralno-społeczne, rozwija pamięć i wyobraźnię, zapewnia zdrowy rozwój emocjonalny dziecka oraz zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów.

   Chciałybyśmy zachęcić Państwa do podjęcia indywidualnych, codziennych działań prowadzących do uświadomienia dzieciom przyjemności płynącej z czytania. Rodzina odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu nawyku czytania. To właśnie w domu rodzinnym ma miejsce pierwszy kontakt dziecka z książką. Państwo, jako Rodzice, jesteście osobami, z którymi dzieci identyfikują się najbardziej i ich zachowania są naturalnym odzwierciedleniem Waszych zachowań. Z tego względu rola Rodziców w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych młodego człowieka jest nieoceniona. Wyrobienie nawyku regularnego czytania i sprawienie, aby książki były dla dziecka nieodzownym elementem życia, może się udać tylko dzięki zgodnej współpracy domu rodzinnego i szkoły.

    Prosimy Państwa o pomoc w zachęcaniu dzieci do korzystania z biblioteki szkolnej. Uczeń w ciągu miesiąca powinien przeczytać 2 książki. Prosimy zwrócić uwagę, czy dziecko oddaje książki dopiero po ich przeczytaniu. Nieważne, czy będzie to po dwóch dniach, czy po dwóch tygodniach. Chcemy zapobiec niepożądanemu zjawisku, gdy dzieci wypożyczają dla samego wypożyczania kto więcej i zwracają książkę nie zajrzawszy do niej. Jest to zły nawyk, który nie uczy dziecka prawidłowego kontaktu z książką.

    Szanowni Państwo, pamiętajmy - nie rodzimy się z potrzebą czytania, tę potrzebę nabywamy z biegiem lat. Dzieci, którym od najmłodszych lat czytano i w których zaszczepiono miłość do książek, na pewno sięgają po nie w kolejnych etapach życia. Nawyk kontaktu z książką jest pewnego rodzaju posagiem intelektualnym, który decyduje nie tylko o wiedzy dziecka, ale również o jego cechach charakteru, preferowanych wartościach i przyjmowanych postawach. O tym musimy pamiętać zarówno my, nauczyciele, jak i Państwo - Rodzice.

Liczymy na Państwa współpracę z biblioteką szkolną, życzymy cierpliwości, wytrwałości i przyjemności we wspólnym czytaniu.

Z wyrazami szacunku
Biblioteka szkolna

Mamo, Tato czytaj ze mną....!
Drodzy Rodzice uczniów klasy pierwszej!

    Państwa dziecko jest już czytelnikiem! Może samodzielnie korzystać ze zbiorów biblioteki szkolnej. W naszej bibliotece jest wolny dostęp do półek. Oznacza to, że dzieci przychodzą do biblioteki same, podchodzą do półek i samodzielnie wybierają książki do czytania. Sprawia im to ogromną satysfakcję i czują się traktowane na równi ze starszymi kolegami. Mogą przy tym zawsze liczyć na pomoc bibliotekarza.
    Prosimy Państwa o zachęcanie dzieci do korzystania z biblioteki, ale do korzystania w sposób rozsądny. Proszę zwrócić uwagę, czy dziecko oddaje książki do biblioteki dopiero po przeczytaniu. Nieważne, czy będzie to po dwóch dniach, czy po dwóch tygodniach. Większość książek z naszej biblioteki można trzymać w domu tak długo, jak dziecko chce.
Pragniemy zapobiec niepożądanemu zjawisku, gdy dzieci wypożyczają dla samego wypożyczania kto więcej i zwracają książki nie zajrzawszy do nich. Jest to zły nawyk, który nie uczy dziecka prawidłowego kontaktu z książką. A przecież chodzi o to, aby dziecko nauczyło się dobrze czytać i z czytania potrafiło czerpać przyjemność.
    Na pewno zdają sobie Państwo sprawę, że czytanie obok liczenia i pisania jest jedną z najważniejszych i podstawowych umiejętności. Dziecko, które nauczy się czytać, pisać i liczyć, jest przygotowane do zdobywania informacji, przyswajania wiedzy i na pewno da sobie radę w starszych klasach i w ogóle w życiu. Pamiętajmy, że nawet korzystanie z Internetu uwarunkowane jest opanowaniem umiejętności sprawnego czytania.
W ostatnich latach w mediach popularyzowana jest akcja "Cała Polska czyta dzieciom". W naszej szkole przebiega ona pod hasłem "Mamo, Tato! Czytaj ze mną!".
    Zachęcamy Państwa do czytania razem z dzieckiem, na przykład na dobranoc. 15-20 minut czytania dziennie w zupełności wystarczy. Oczywiście, jeśli dziecko ma ochotę, można to robić dłużej.
    A jeśli nasze dziecko nie lubi czytać? Proszę stopniowo wciągać je do czytania. W książeczkach dla młodszych dzieci teksty są bardzo krótkie. Niech na początku dziecko czyta tylko tytuły rozdziałów lub wierszyków, resztę przeczytają Państwo sami. Potem może to być cała linijka lub zdanie. Po jakimś czasie można spróbować schematu: jedna strona dziecko, jedna strona rodzić. Nawet nie zauważą Państwo, jak dziecko z dnia na dzień będzie coraz chętniej czytać samodzielnie. Jest to o wiele lepsza forma spędzania wolnego czasu, niż oglądanie TV i nic nie kosztuje - wypożyczanie książek jest przecież bezpłatne. 
Liczymy na Państwa współpracę z biblioteka szkolną. Zachęcamy do odwiedzania nas razem z dzieckiem. Życzymy cierpliwości i wytrwałości we wspólnym czytaniu z dziećmi.

Bibliotekarze Szkoły Podstawowej nr 10

 

 

 

 

 

 

 

 

Back to Top