Aktualności 2020/2021

„Tych dni historia nie zapomni,

Gdy stary ląd w zdumieniu zastygł

I święcić będą nam potomni

Po pierwszym września – siedemnasty”.

W ponad tysiącletniej historii Polski wrzesień jest miesiącem szczególnym ze względu na wojnę obronną 1939 roku. Pierwszy września pozostaje w pamięci Polaków jako data agresji Niemiec na Polskę i rozpoczęcia II wojny światowej. Bomby spadające rankiem 1 września 1939 r. na polskie wsie i miasta były zarówno sygnałem rozpoczętej przez Niemców wojny, jak i zapowiedzią trwającego ponad pięć lat koszmaru okupacji, naznaczonego codziennym terrorem, represjami oraz zbrodniami. Zgodnie z rozkazami Adolfa Hitlera agresorzy dążyli bowiem nie tylko do odniesienia zwycięstwa militarnego, ale także do wyniszczenia ludności cywilnej. Walki w czasie kampanii wrześniowej trwały do 5 października. W czasie gdy Wojsko Polskie prowadziło nierówną walkę z niemieckim Wehrmachtem, 17 września 1939 r. wschodnią granicę Rzeczypospolitej przekroczyła Armia Czerwona. Władze Związku Sowieckiego złamały kilka porozumień zawartych z rządem polskim, napaść na Polskę i pogwałcenie zawartych porozumień tłumaczyły rzekomym rozpadem państwa polskiego i nieistnieniem jego władz. W rzeczywistości było to wypełnienie porozumień paktu Ribbentrop – Mołotow, który zakończył się rozbiorem Polski. Łomża i ziemia łomżyńska znalazły się pod okupacją sowiecką, która trwała do początków wojny niemiecko – radzieckiej 22 czerwca 1941 r. Następne lata obszary II Rzeczpospolitej do zakończenia wojny w maju 1945 r. były pod okupacją niemiecką.

W 82 rocznicę napaści dwóch agresorów oddajemy hołd bohaterom bitew wrześniowych, obrońcom Ojczyzny, ofiarom niemieckich obozów koncentracyjnych, ofiarom łagrów i pomordowanym na wschodzie, wszystkim, którzy zginęli w wyniku represyjnych działań okupantów.
Cześć i Chwała Bohaterom.

Józef Janczewski

Pamięć o bohaterach w naszym regionie

Bunkier - pomnik w Strekowej Górze

Bunkier - pomnik w Nowogrodzie

Pomnik – Bunkier w Hołdzie Żołnierzom 33 P.P. (koszary w Łomży)

żródło fotografii: historialomzy.pl

IV rozbior Polski - pakt Ribbentrop - Mołotow.

Realizacja Modułu 3 wieloletniego programu rządowego „Posiłek w szkole i w domu”.pdf

Oprócz prowadzenia programu "Posiłek w szkole i w domu" SP 10 pozyskała środki

z budżetu państwa w ramach projektów:

"Laboratoria przyszłości" - zakup sprzętu i pomocy naukowych - 365100.-

"Aktywna tablica"           - zakup sprzętu i pomocy naukowych             - 43750.-

Narodowy Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 - 2025  - Dofinansowanie z budżetu państwa na kwotę 18 750 zł.

Projekt unijny -WND-RPPD.03.01.02-20-0467/19  "Podniesienie jakości kształcenia w placówkach kształcenia ogólnego w Łomży" -  206 453.-

W dniu 14.06. 2021 r. w Białymstoku odbył się FINAŁ WOJEWÓDZKI IGRZYSK DZIECI W PŁYWANIU. Szkołę Podstawową nr 10 w Łomży reprezentowało 16 uczniów z rocznika 2008 – 2010.

Skład drużyny dziewcząt:

1. Natalia Matulewicz – 2011 r.
  2. Oliwia Chojnowska – 2010 r.
  3. Alicja Frąckiewicz – 2010 r.
  4. Weronika Mogielnicka – 2010 r.
  5. Patrycja Antosiuk – 2008 r.
  6. Nikonezja Armo – 2008 r.
  7. Eliza Chrzanowska – 2008 r.
  8. Kaja Kurpiewska – 2008 r.

Skład drużyny chłopców:

1. Dawid Domaszewski – 2011 r.
  2. Jakub Kotowski – 2010 r.
  3. Igor Prosiński – 2010 r.
  4. Oliwier Modzelewski – 2009 r.
  5. Filip Rudczyk – 2009 r.
  6. Igor Darmetko – 2008 r.
  7. Kacper Kossakowski – 2008 r.
  8. Antoni Ślaski – 2008 r.

Uczniowie startowali zarówno w konkurencjach indywidualnych na dystansie 50 m., oraz w sztafecie (6x25 m.). Sztafeta dziewcząt zajęła III miejsce, natomiast chłopcy otarli się o podium, ponieważ uzyskali wynik gorszy od III miejsca o zaledwie 40 setnych sekundy uzyskując IV miejsce.

W konkurencjach indywidualnych medale zdobyli:

1. Eliza Chrzanowska – III m. stylem dowolnym
  2. Filip Rudczyk – I miejsce stylem grzbietowym
  3. Igor Darmetko – I miejsce stylem dowolnym.

W klasyfikacji drużynowej, zarówno dziewczęta, jak i chłopcy uplasowali się na III miejscu.

Gratulujemy wspaniałych wyników i życzymy podobnych sukcesów w kolejnych latach.

Trenerzy:

Katarzyna Aleksandrowicz

Tomasz Drozdowski

Jarosław Szeremet

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że troje uczniów naszej szkoły: Kaja Kurpiewska, Aniela Galińska oraz Filip Rudczyk 22 czerwca 2021 r. miało przyjemność odbioru stypendium z rąk Prezydenta Miasta Łomży Mariusza Chrzanowskiego za wybitne osiągnięcia sportowe. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych. Jesteśmy z Was dumni.

Nauczyciele i Uczniowie