Wspomnienie wielkich chwil

,,O, promienny i jasny dniu, o Trzeci Maju!
Ty ojców naszych wiodłeś przez cierniste drogi,
ty byłeś drogowskazem na zwątpień rozstaju
przywiodłeś nas dzisiaj w własnej chaty progi
Za to, żeś był pochodnią wśród niewoli nocy,
za to, żeś był wspomnieniem jasnych chwil dla kraju,
żeś był źródłem pociechy, wytrwania i mocy,
żeś bratnie łączył dłonie, święć się Trzeci Maju.”

      W ramach obchodów 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w całej Polsce odbywają się uroczystości upamiętniające to historyczne wydarzenie. W naszej szkole sale i korytarze udekorowane zostały wyjątkowymi ozdobami patriotycznymi, a 26 kwietnia odbył się uroczysty apel. Trzeciego maja Poczet Sztandarowy wraz z opiekunami i delegacją uczniów naszej szkoły uczestniczyli w miejskich obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja.

         Historia pierwszej polskiej konstytucji i świętowanie jej pamięci jest ciekawa, niezwykła i dramatyczna. Każde dziecko w szkole wie, że konstytucję uchwalono 3 maja 1791 roku. Już dwa dni po uchwaleniu konstytucji dzień 3 maja został uznany za święto narodowe. Konstytucja wprowadzała wiele ważnych reform, których niestety nie popierali przeciwnicy reform zwani targowiczanami. Ustawa zasadnicza przetrwała 14 miesięcy. Sprowadziło to na Polskę kolejne rozbiory i ponad wiekową niewolę pod jarzmem rosyjskim, pruskim i austriackim.  Przez 123 lata zaborów (1795 – 1918) obchodzenie rocznicy Konstytucji 3 Maja było zakazane. Surowo karano wszelkie próby publicznego świętowania.

        Po odzyskaniu niepodległości uchwałą sejmu ustawodawczego z 29 kwietnia 1919 roku rocznica majowej konstytucji została uznana za święto narodowe. Po II wojnie światowej obchodzono ją krótko. Władze komunistyczne Święto 3 Maja zniosły w 1951 roku. W okresie PRL zabroniono publicznego świętowania, a wszelkie próby manifestowania patriotycznych akcentów majowej ustawy były ścigane przez milicję. Komuniści sztandarowym świętem majowym uczynili Święto Pracy propagandowo wtłaczane Polakom w pierwszomajowych pochodach.

         Po zmianach polityczno – społecznych w 1989 roku Narodowe Święto Trzeciego Maja wróciło pełnym blaskiem. Oficjalnie stało się to w 1990 roku.  Obecnie Święto Konstytucji 3 Maja i Narodowe Święto Niepodległości  są najważniejszymi świętami państwowymi. Rocznica Konstytucji wpisuje się w wielką majówkę Polaków, która w tym roku jest okazją do świętowania jubileuszu 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Podczas tych świąt Polacy manifestują wolność, niezależność, dumę narodową i niepodległość. Te wielkie, patriotyczne hasła wybrzmiewały w Łomży na Placu Papieża Jana Pawła II podczas Apelu Pamięci  i w Katedrze Łomżyńskiej na uroczystej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny. Biskup łomżyński Janusz Stepnowski modlił się o pokój i dobrobyt. Zaapelował do polityków władz samorządowych i centralnych oraz mieszkańców, by ład społeczny budować kierując się przesłaniem encykliki Jana Pawła II ,,Fides et ratio”, gdzie wiara i rozum muszą ze sobą współpracować i nawzajem się uzupełniać.

Józef Janczewski

Back to Top