Finał XIX Konkursu Mistrz Ortografii Szkół Podstawowych Miasta Łomża
Za nami emocjonujący finał konkursu ortograficznego, który od pierwszej edycji dedykujemy św. Janowi Pawłowi II – Patronowi naszej szkoły z okazji rocznicy Jego urodzin. Tę datę, czyli 18. maja chcemy nie tylko pamiętać, ale i świętować, czemu służy nasz konkurs. Jego celem jest również propagowanie kultury języka polskiego, utrwalanie zasad poprawnej pisowni oraz integracja łomżyńskiej społeczności związanej przede wszystkim z oświatą.
We wtorek 19 maja w naszej szkole spotkali się najlepsi uczniowie z łomżyńskich szkół – znawcy polskiej ortografii, by walczyć o miano mistrza ortografii. W ortograficznych zmaganiach wzięło udział 20. uczestników.
Do naszej szkoły przybyli też zaproszeni goście:
1. Pan Mariusz Chrzanowski - Prezydent Miast Łomża,
2. Pani Dorota Dąbrowska - Wicedyrektor CEN w Łomży,
3. Pani Danuta Lasek - konsultant do spraw edukacji wczesnoszkolnej CEN
w Łomży,
4. Pan Maciej Listowski - dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej
w Łomży.
Uroczystość rozpoczął pokaz taneczny w wykonaniu uczennic z klasy VII F pod kierunkiem Pani Barbary Rogińskiej. Po nim Pani dyrektor Agnieszka Dobrowolska - Bojar powitała gości, a Pan Prezydent Mariusz Chrzanowski zainaugurował XIX edycję konkursu.
Po nim uczestnicy mierzyli się z tekstem dyktanda, który w tym roku, podobnie jak przez ostatnie dwie edycje ułożyła dr Hanna Dorota Zalewska - doradca metodyczny w zakresie języka polskiego w szkołach podstawowych.
Tekst opowiadał o wyprawie do Biebrzańskiego Parku Narodowego i nie należał do prostych. Zawierał liczne pułapki ortograficzne, ale wszyscy uczniowie wykazali się niesamowitą wiedzą i znajomością zasad ortograficznych.
Po napisaniu dyktanda uczestnicy konkursu nie mogli narzekać na nudę, ponieważ pod opieką pedagogów szkolnych p. M. Biedrzyckiej i p. M. Żelechowskiej udali się na smaczny posiłek, interesujący spacer po szkole, a na koniec sprawdzali swoje umiejętności gry w planszówki, natomiast komisja konkursowa w tym czasie wyłaniała zwycięzców.
Nim ogłoszono wyniki obejrzeliśmy króciutką inscenizację o Jerzyku w wykonaniu uczennic z klasy IV A: Gabrieli Chrzanowskiej, Laury Kurpiewskiej, Emilii Martynowicz i Larysy Zaczek. Wysłuchaliśmy również piosenki pt. „Ojczysta mowa”, którą zaśpiewał Aleksander Lipiński z klasy IV A pod kierunkiem pani Agaty Durzyńskiej.
Nastąpił moment, gdy komisja konkursowa ogłosiła wyniki.
Oto laureaci:
I miejsce - Wiktoria Szczodry ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łomży
(opiekun - Pani Katarzyna Klewicka )
II miejsce - Zuzanna Kamińska ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Łomży
(opiekun - pani Irena Janczewska)
III miejsce - Maja Kazimierczuk ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Łomży
(opiekun - pani Hanna Chilińska)
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i wspaniałą rywalizację. Dziękujemy również nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursu.
W przerwie uczestnicy konkursu i goście mogli odwiedzić kawiarenkę zorganizowaną przez Szkolne Koło Caritas (opiekun pani Joanna Siwik) z okazji urodzin Patrona szkoły, Świętego Jana Pawła II, w której czekały na wszystkich słodkości przygotowane przez rodziców i uczniów z naszej szkoły.
Sukces naszego konkursu zawdzięczamy Pani dyrektor Renacie Zaniewskiej, która z niezwykłą troską i oddaniem czuwała nad każdym etapem przygotowań. Jej osobiste zaangażowanie i dbałość o najmniejszy szczegół zagwarantował najwyższy poziom organizacyjny i merytoryczny wydarzenia. Dzięki jej wieloletniej pracy i doskonałej koordynacji całym przedsięwzięciem konkurs przebiegał w atmosferze przyjaznej rywalizacji i wzajemnego szacunku, stając się świętem języka polskiego.
Nieodłącznym wsparciem dla Pani dyrektor byli również nauczyciele naszej szkoły: p. Mirosława Bieniecka, p. Donata Biłda, p. Katarzyna Koziatek, P.Joanna Lewczuk, p. Dorota Żbikowska, p. Aleksandra Pakuszewska, p. Karolina Jankowska, p. Małgorzata Kowalczyk, p. Izabela Wierciszewska, p. Elżbieta Mieczkowska, p. Paulina Przyborowska, p. Marzena Laskowska, p. Wojciech Zaorski.
Uroczystość prowadzili uczniowie z klasy VII A – Liwia Jankowska i Marcel Kaczyński, a o nagłośnienie zadbali chłopcy z klasy VIII B – Michał Szczygieł i Piotr Brzeziak. Wszyscy bardzo dobrze wywiązali się ze swego zadania. Dziękujemy za profesjonalizm.
Wyrazy wdzięczności kierujemy pod adresem sponsorów, którzy ufundowali nagrody. Byli to:
- Pan Mariusz Chrzanowski – Prezydent Miasta Łomża
- Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży
- Pani Barbara Kalinowska – MdlDeco – producent świec z wosku sojowego w Łomży
- Pan Sebastian Iwan – Ogród Smaków w Łomży
- Pani Anna Ciochanowska – Pizzeria „Diavolo” w Łomży
- British Academy – Szkoła Języków Obcych w Łomży
- Kino HELIOS
Czekamy na kolejną edycję, zastanawiając się, jakie pułapki ortograficzne będą musieli pokonać uczestnicy.


