„Ważna jest pamięć, wspólnota i miłość do Ojczyzny”
Pierwszy — to siła dłoni i serca wytrwałość,
Co budują jutro z codziennego trudu.
Drugi — to barwy, co znaczą jedność i stałość,
Biel nadziei, czerwień odwagi naszego ludu.
Trzeci — to pamięć, co wciąż żyje w nas,
W słowach zapisanych dla przyszłych pokoleń.
To wolność, co przetrwała niejeden czas,
I jak ogień trwa — choć zmienia swe role.
Niech ten maj trwa w sercach jak pieśń niezgaszona,
Co łączy przeszłość z dniem, który nadchodzi.
Bo ojczyzna to droga przez pokolenia niesiona —
I światło, które nigdy nie zawodzi.
Miesiąc maj kojarzy się z czynnościami ,,maić”, czyli stroić, dekorować zielenią i kwiatami. To okres, w którym drzewa, krzewy i kwiaty mienią się pełnią intensywnych barw. W maju Polacy obchodzą wiele świąt zarówno rangi państwowej, jak i religijnej. Pierwsze trzy dni maja od lat łączą wypoczynek z patriotyzmem. Warto przybliżyć historię tych świąt, jak w Polsce celebrujemy ten wyjątkowy czas i jakie wartości niosą za sobą majowe święta.
1 maja – Święto Pracy
To Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy zwany popularnie Świętem Pracy. Ustanowiony w 1889 roku, na ziemiach polskich obchodzone od końca XIX wieku. Upamiętnia walkę robotników o lepsze warunki pracy, m.in. 8-godzinny dzień pracy. W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej było jednym z najważniejszych świąt państwowych. Organizowano obowiązkowe pochody pierwszomajowe – uczniowie, pracownicy i całe zakłady pracy maszerowali z flagami i hasłami. Wydarzenia miały charakter propagandowy i podkreślały znaczenie władzy komunistycznej. Obecnie, to dzień wolny od pracy, bez obowiązkowych pochodów. Czasem organizowane są marsze lub wydarzenia związków zawodowych, ale mają one dobrowolny charakter. Dla wielu osób to po prostu początek majówki.
2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Święto ustanowione w 2004 roku. Tego dnia okazujemy szacunek dla polskich barw narodowych – bieli i czerwieni. W czasach PRL święto nie istniało. Władze często usuwały flagi po 1 maja, aby nie były wywieszane 3 maja (które nie było wtedy oficjalnie obchodzone). Data święta polskiej flagi została wybrana nieprzypadkowo, 2 maja jest także Dniem Polonii i Polaków za Granicą.
3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja
Upamiętnia uchwalenie w 1791 roku pierwszej w Europie i drugiej na świecie nowoczesnej Ustawy Rządowej – Konstytucji 3 Maja. To ważny symbol dążeń Polaków do wolności i nowoczesnego państwa. W okresie rozbiorów Polski obchodzenie rocznic Konstytucji 3 maja było zakazane przez wszystkich zaborców. W II Rzeczpospolitej Święto Konstytucji 3 Maja obchodzone było w podniosłej atmosferze z licznymi balami, defiladami wojska, pochodami ludności ulicami miast i mszami świętymi za Ojczyznę. W czasach PRL Święto było zniesione przez władze komunistyczne. Publiczne obchody były zakazane lub ograniczane. Mimo to część społeczeństwa organizowała nieoficjalne uroczystości i manifestacje. W III Rzeczpospolitej Święto Narodowe Konstytucji 3 Maja to jedno z najważniejszych świąt państwowych. Odbywają się oficjalne uroczystości, msze, parady i wydarzenia patriotyczne. W szkołach organizuje się akademie i lekcje historyczne.
W Szkole Podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II świętowanie zaczęło się od dekoracji klas i lekcji patriotycznych. Najważniejsze wydarzenia miały miejsce 30 kwietnia. Cała społeczność szkolna w pięknych, galowych strojach z patriotycznymi kotylionami wyglądała uroczyście i dostojnie. Kulminacyjnym wydarzeniem był koncert pieśni patriotycznych z okazji 235. rocznicy uchwalenia Konstytucja 3 maja, który przez społeczność szkolną zostanie zapamiętany nie tylko jako wydarzenie artystyczne, ale przede wszystkim ważna lekcja historii i wartości.
Z treści wykonanych utworów uczniowie mogli wynieść głębokie poczucie miłości do ojczyzny, szacunku dla jej historii oraz świadomość, jak wielką rolę odgrywa wolność i niepodległość. Pieśni takie jak, „Żeby Polska była Polską”, czy „Mój serdeczny kraj” przypomniały, że patriotyzm to nie tylko wielkie słowa, ale codzienna troska o wspólne dobro. Utwory związane z Konstytucją 3 maja uświadomiły młodym ludziom znaczenie jedności narodowej, odpowiedzialności obywatelskiej i dumy z bycia Polakiem. Z kolei „Piosenka małego patrioty”, pokazała, że miłość do kraju można wyrażać już od najmłodszych lat poprzez szacunek, pamięć i uczciwość w życiu codziennym. Chór szkolny zasługuje na ogromne uznanie i szczere słowa podziwu. Występ był pełen zaangażowania, wrażliwości i autentycznych emocji, które poruszyły serca słuchaczy. Młodzi artyści wykazali się nie tylko pięknym śpiewem, ale także dojrzałością w interpretacji tak ważnych i wymagających utworów. Każda pieśń została wykonana z niezwykłą starannością i dbałością o przekaz, co stworzyło wyjątkową, podniosłą atmosferę.
Pani dyrektor Renata Zaniewska złożyła serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przygotowali piękną i profesjonalną uroczystość. Szczególne słowa uznania skierowała do dyrygentki chóru, Pani Agaty Durzyńskiej, której praca, dobór repertuaru, pasja i oddanie zaowocowały tak pięknym występem. To dzięki jej zaangażowaniu młodzież mogła nie tylko rozwijać swoje talenty, ale także lepiej zrozumieć znaczenie patriotyzmu i historii. Jej trud włożony w przygotowanie chóru jest godny najwyższego podziwu i wdzięczności. Pani dyrektor podkreśliła, że to wydarzenie z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników jako piękne połączenie sztuki, historii i wychowania do wartości.
Przedłużeniem patriotycznych uroczystości majówkowych był udział Pocztu Sztandarowego Szkoły w łomżyńskich uroczystościach 3 maja. To bardzo podniosła forma reprezentowania naszej szkoły w społeczności lokalnej. Byliśmy obecni w wielkiej rodzinie patriotycznej na Apelu Pamięci, salwie honorowej Kompanii Wojska Polskiego, okolicznościowych przemówieniach i złożeniu kwiatów przed pomnikiem Żołnierzy 33 Pułku Piechoty oraz na Mszy Świętej w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem Jego Ekscelencji ks. bp. Janusza Stepnowskiego. Ksiądz biskup zwrócił się do wiernych, by budowali przyszłość Ojczyzny na prawdzie, rozumie i wierze. By w budowaniu fundamentów współczesnej cywilizacji kierować się słowami Jezusa zapisanymi w Ewangelii ,,Ja jestem drogą i prawdą i życiem”.



















