"Wymagajcie od siebie, nawet gdyby inni od was nie wymagali."
Jan Paweł II

12 maja 2016 roku w Szkole Podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II w Łomży odbyła się XII edycja konkursu Mistrz Ortografii Szkół Podstawowych Miasta Łomża pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Łomża. Do finału zgłosiły się, zgodnie z regulaminem, trzyosobowe reprezentacje uczniów klas IV - VI łomżyńskich podstawówek. Dedykowana św. Janowi Pawłowi II uroczystość rozpoczęła się o godz. 15.30 Na początku dyrektor szkoły Leszek Sobociński ciepło i serdecznie powitał zgromadzonych gości oraz przypomniał pochodzenie słowa ortografia i wyjaśnił jego znaczenie słownikowe.

Następnie młode konferansjerki: Ewa Gosk i Julia Jaskółka (uczennice klas V) zaprosiły wszystkich na zabawną inscenizację "Kopciuszek XXI wieku". Znakomita gra aktorska uczniów klasy VIE zainteresowała zdenerwowanych konkursowiczów i wprawiła ich w doskonały nastrój.

Zrelaksowani "mistrzowie pióra" z uśmiechami na ustach przystąpili do pisania. Tegoroczne dyktando dotyczyło Henryka Sienkiewicza, a trudności ortograficzne związane były głównie z pisownią wyrazów wielką literą. Po trudach zmagania się z zawiłościami polskiej ortografii i interpunkcji wszyscy piszący udali się na słodki poczęstunek.

W tym czasie komisja sprawdzająca przystąpiła do pracy i oceniała uczniowskie prace, z trudem wyłaniając zwycięzców. Oto oni:

I miejsce- Maja Karwowska - Szkoła Podstawowa nr 10 w Łomży (op. p. D. Żbikowska)
II miejsce - Anna Tarnacka - Szkoła Podstawowa nr 5 w Łomży (op. p. B. Filipkowska)
III miejsce - Zuzanna Rostkowska - Szkoła Podstawowa nr 7 w Łomży (op. p. I. Eryng - Cichowicz)

Dzięki hojności sponsorów mistrzowie zostali uhonorowani pięknymi pucharami, dyplomami i atrakcyjnymi nagrodami. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, książki, notesy, długopisy oraz ananasy. Pani Dorota Szymonowicz wyraziła ogromną radość z faktu, że "Dziesiątka" od dwunastu lat cyklicznie, z wielkim zaangażowaniem rozwija i promuje ortograficzne talenty uczniów łomżyńskich szkół podstawowych.

Na zakończenie pan dyrektor Leszek Sobociński słowa wdzięczności za dwunastoletnią współpracę skierował do pani Joanny Ewy Szkop - konsultanta ds. edukacji polonistycznej ODN w Łomży oraz do patronów medialnych, czyli radia Nadzieja i tygodnika "Kontakty". Podziękował również uczniom, nauczycielom, rodzicom, a także koordynatorce konkursu, wicedyrektor Renacie Zaniewskiej. Szczególnie ciepłe podziękowania i słowa uznania adresował do sponsorów. Wszystkich zaprosił za rok na XIII edycję konkursu.

XII edycję konkursu sponsorowali:
Państwo Hanna i Krzysztof Gosk - Stacja Paliw Pryma
Pani Jolanta Cwalina - Biuro Turystyczne JC Podróże