Pielgrzymka to wydarzenie religijne. Ta była dziękczynieniem za dar kanonizacji naszego Patrona. Każdy z uczestników jechał też z własną intencją: dziękczynną, błagalną, pokutną.

40-osobowa grupa uczniów z naszej szkoły z 4 opiekunami: Panią Elżbietą Zarembą, Ireną Siwek, Mirosławą Rakowską i  ks. Tomaszem Myśliwym wyjechaliśmy wczesnym rankiem z pielgrzymką na Jasną Górę.

Po drodze zajechaliśmy do  Sanktuarium ojca Pio do Mstowa. W tamtym miejscu zatrzymują się wszystkie pielgrzymki zmierzające na Jasną Górę. Wznosząca się tuż przed Częstochową Przeprośna Górka znana była pielgrzymom od wieków. Dobrze stąd widoczna wieża jasnogórskiego klasztoru była znakiem, że zbliżają się do celu, a więc pora na rachunek sumienia, pojednanie się z Bogiem, bliźnimi i samym sobą. Kościół zaprojektowano w kształcie ośmioboku. Świątynia otrzymała wezwanie Ośmiu Błogosławieństw oraz Archaniołów Gabriela, Michała i Rafała. Kamień węgielny przywieziony z Góry Ośmiu Błogosławieństw. Sanktuarium otrzymało bezcenny dar: tzw. „dużą” relikwię św. Ojca Pio, ofiarowaną przez klasztor w San Giovanni Rotondo - tkaninę, którą Święty ochraniał krwawiący stygmat na swojej piersi.

Na Jasną Górę przybyliśmy o około godz. 1700 i odbyliśmy drogę krzyżową na Wałach, którą poprowadził nasz ksiądz katecheta Tomasz Myśliwy. Dzieci pięknie się modliły.

Przed Cudownym Obrazem Matki Bożej powitał nas ciepło i serdecznie, gospodarz Jasnej Góry, o. Sebastian Matecki. O godzinie 21.00 zabrzmiał Apel Jasnogórski, w której my też uczestniczyliśmy. Rozważania podczas apelu poprowadził ks. Dariusz Kowalczyk z Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Podkreślił wyjątkowość  czasu, w którym przychodzimy do Matki – rok kanonizacji naszego Patrona oraz dni poprzedzające obchody XIV Dnia Papieskiego pod hasłem: „Jan Paweł II – Świętymi Bądźcie!”. „Chcemy Matko w szkole Twojego Syna uczyć się świętości. Powołanie do świętości nie jest zarezerwowane dla elitarnej grupy wybrańców, ale powinniśmy w nim  widzieć pociągające zadanie dla każdego bez wyjątku chrześcijanina”. Przypominając słowa Jana Pawła II, zaakcentował znaczenie sumienia, jako najtajniejszego ośrodka i sanktuarium człowieka, gdzie przebywa on sam z Bogiem. „Tutaj też znajduje podstawę istota wielkości człowieka, jego prawdziwie ludzka godność, to jest ów wewnętrzny skarb, w którym człowiek stale przekracza siebie w kierunku  wieczności”.

Pod jasnogórskimi wałami zgromadziło się ponad 20 tysięcy pątników z przeszło 500 szkół noszących imię świętego papieża Jana Pawła II.  Jasnogórski szczyt zdobiło blisko 400 sztandarów. Z całej Polski przybyli dzieci i młodzież, a także księża, rektorzy, dyrektorzy, nauczyciele, wychowawcy, katecheci, rodzice oraz władze oświatowe.

Punktem centralnym spotkania była uroczysta Msza św. odprawiona na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem arcybiskupa Celestino Migliore, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce. Eucharystię koncelebrował biskup Henryk Tomasik, duszpasterz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Oprawę muzyczną pielgrzymki przygotowali nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Ulanie-Majoracie.

O intencjach tegorocznej pielgrzymki przypomniał o. Sebastian  Matecki, witając zgromadzonych słowami: „To jest jedna z największych inicjatyw – pielgrzymowanie, ale przecież cały rok jest kontakt szkół i wiele innych działań, aby przybliżać duchowość Jana Pawła II, jego świętość, aby żyć tą ideą, jaką on zaszczepiał w ludzkie serca, w serca młodych”. Przybyliśmy na Jasną Górę właśnie, aby dziękować za wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II, a także prosić o wychowanie kolejnych pokoleń w duchu odpowiedzialności za Kościół i naszą ukochaną Ojczyznę – Polskę.

Również abp Celestino Migliore w homilii przypomniał: „Dobrze, że znajdujemy się dziś na Jasnej Górze, bo przecież patronką szkolnictwa katolickiego w Polsce jest Matka Boże Jasnogórska - Wasze szkoły, które dumnie noszą imię Jana Pawła II, mają dziś szczególny powód do radości. To spotkanie jest także waszym podziękowaniem kierowanym do Boga za kanonizację waszego protektora, papieża z Polski. Wy stworzyliście mu żywy pomnik, bardzo wiele takich pomników, którymi są osoby, ich piękne idee, przekonania, formowane w tych szkołach umysły, serca i sumienia”.

Ważnym momentem Mszy św. było dla naszej wspólnoty poświęcenie przez abp Celestino Migliore sztandaru Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II.

Na zakończenie Eucharystii Rodzina Szkół noszących imię Jana Pawła II złożyła Akt Zawierzenia Matce Bożej Jasnogórskiej. Został również odczytany telegram, który zostanie wysłany do Ojca Świętego.

Opracowanie: Mirosława Rakowska