Na co kładziemy nacisk

Wychowanie opieramy na wartościach głoszonych przez naszego Patrona - Ojca Św. Jana Pawła II:
- na miłości
- godności
- prawdzie.
Mottem przewodnim Programu Wychowawczego Szkoły są słowa:
"Człowiek jest Wielki nie przez to, co posiada,
lecz przez to, kim jest;
nie przez to, co ma,
lecz przez to, czym się dzieli z innymi." J.P.II
Dzięki aktywizującym metodom nauczania rozwijamy zdolności twórcze wychowanków i kształtujemy umiejętności czytania ze zrozumieniem.

Już od 11 lat istnieją klasy integracyjne.
Dbamy, aby nasi uczniowie byli dobrze przygotowani do dalszej nauki i umieli dokonywać właściwych wyborów wartości, takich jak godność człowieka, miłość, przyjaźń, wolność, prawda.

Doskonałe zaplecze sportowe (basen, sale, boisko) umożliwia podnoszenie sprawności fizycznej dzieci.

Co nas wyróżnia

1. Wysokie wyniki nauczania ze sprawdzianów zewnętrznych/przekraczające o 3 lub 4 pkt. średnie wyników w mieście i woj. podlaskim.
2. Duża ilość laureatów i finalistów przedmiotowych konkursów wojewódzkich: 2004 r. - 6 finalistów, 3 laureatów / 2005 r. 7 finalisów, 5 laureatów
3.Jesteśmy pierwszą placówką integracyjną w naszym mieście.
Stworzyliśmy warunki do bycia RAZEM wszystkich dzieci (winda, pochylnie, podjazdy, sale rehabilitacyjne).

W szkole pracuje psycholog, pedagog, logopedzi, terapeuta, rehabilitant, nauczyciele wspierający w klasach integracyjnych.
4. Aktywnie pracujemy w Rodzinie Szkół im. Jana Pawła II. Jesteśmy organizatorami półfinałów i finałów Ogólnopolskich Turniejów Sprawnościowych "Zwyciężaj siebie".
5. Prowadzimy szeroką wymianę uczniów w ramach szkół patronackich ze szkołami polskimi z Litwy, Ukrainy, Łotwy.

6. Korzystamy z Metody Tomatisa
7. Organizujemy Turnieje Sportowe: koszykówka, tekwondo, pływania.
8.Współorganizujemy Polonijne Igrzyska Młodzieży Szkolnej.
9. Jesteśmy organizatorami Międzyszkolnych Konkursów MIX (matematyczno-przyrodniczych)
10. Jesteśmy organizatorami już III edycji "Mistrz Ortografii Miasta Łomża"

Zajęcia pozalekcyjne

Nasi nauczyciele potrafią zarazić uczniów entuzjazmem do przedmiotu, dlatego dzieci tak chętnie garną się do kół zainteresowań prowadzonych społecznie przez wybitnych nauczycieli.

Po lekcjach biegną na zajęcia UKS, minikoszykówki, modelarni, Kawiarenki Literackiej.

Wielu uczniów spotyka się na Porankach Baśniowych w bibliotece.

Są też tacy, którzy rozwijają swoje muzyczne talenty w chórze szkolnym "Ad libitum".

Uczniowie kl. I - III uczęszczają na zajęcia taneczne do Regionalnego Ośrodka Kultury

Po lekcjach uczniowie mają także płatne sekcje pływackie, minikoszykówki, języka ang.

Dla szczególnie zdolnych

Beethoven powiedział: *Geniusz składa się z 2% talentu i 98% wytrwałej pracy.*

Szczególnie zdolni uczniowie pracują na lekcjach i po nich pod kierunkiem nauczycieli przedmiotów.

Dzięki wytrwałej pracy zdobywają wysokie lokaty w ogólnopolskich, wojewódzkich, miejskich konkursach.

Oferta dla ucznów z trudnościami

Stosujemy programy terapeutyczno_edukacyjno_wychowawcze.

Zapewniamy:
- pełną indywidualizację w procesie lekcyjnym,
- klasy integracyjne, a w nich nauczyciel wspierający,
- terapię indywidualną dla najbardziej potrzebujących,
- rewalidację indywidualną, logopedyczną i surdopedagogiczną
- zajęcia wyrównawcze i korekcyjno_kompensacyjne
- pomoc pedagogów i psychologa
- Profilaktyczny Klub Szkolny "Buda Krasnoluda"
- stymulację audio - psycho - lingwistyczną (Metoda Tomatisa)

Zajęcia profilaktyczne

W zakresie bezpieczeństwa, uzależnień i przemocy organizujemy pedagogizacje dzieci i rodziców z udziałem policji, psychologów i pedagogów. W Profilaktycznym Klubie Szkolnym BUDA KRASNOLUDA, prowadzonym przez W.Majewską, realizowane są programy:
-profilaktyczno-edukacyjne:*ZANIM SPRÓBUJESZ,*7 KROKÓW,*DECYZJA NALEŻY DO CIEBIE
-socjoterapeutyczne:*JAK ŻYĆ Z LUDŹMI, *SPOTKAJMY SIĘ
-profilaktyczno-muzyczny:*BAWMY SIĘ BEZ ALKOHOLU
-wychowawcze:o asertywności, zdrowiu, bezpiecz.
- pedagogizacja rodziców w 2005 r.:
"Jan Paweł II Orędownikiem Prawdy"
"Zespół nadpobudliwości psychoruchowej - diagnoza, metody pracy z z zachowaniami problemowymi, budowa systemu opieki"
- warsztaty prowadzone przez trenerów z Centrum Psychiatrii Wieku Rozwojowego, W-wa(12 godz.)