W październiku obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Biblioteki na całym świecie organizują różne imprezy i akcje czytelnicze, aby propagować książkę i pozyskiwać nowych czytelników. Również nasza biblioteka popiera tę inicjatywę i jak co roku w październiku wiele się u nas działo.

Przez cały miesiąc w bibliotece trwała akcja Jesienne Drzewko Czytelnicze. Uczniowie i nauczyciele, którzy w tym czasie przeczytali książkę, mogli się tym faktem pochwalić zawieszając na drzewku jesienny listek. Pod koniec miesiąca na drzewku zawisło 345 listków: 159 żółtych (kl. I-III), 127 czerwonych (kl. IV-VI), 34 pomarańczowe (kl. VII-VIII i gimnazjum) oraz 25 brązowych (nauczyciele).  Najwięcej listków zawiesili uczniowie z klas: IIa, IIe, IVh, Vi, VIIIc. Na zakończenie akcji spośród wszystkich uczestników rozlosowane zostały książki i batoniki. Bardzo dziękujemy Paniom ze świetlicy oraz uczennicom kl VIIIa , VIa za pomoc w wycinaniu listków.

Dzieci z klas II-IV mogły wziąć udział w konkursie plastycznym pod hasłem „By czytać się chciało, zakładkę zrób wspaniałą”. Na konkurs wpłynęło 31 pięknych
i pomysłowych zakładek, które pomogła nam ocenić pani Marta Kisiel. Jury przyznało sześć równorzędnych nagród: Oli Nasiadce IIa, Jowicie Leszak IId, Lidii Zduńczyk IIIa, Ani Pliszewskiej IIIa, Natalii Etorowicz IVa i Kasi Dąbrowskiej IVa.

Dla klas V ogłosiłyśmy konkurs na plakat reklamujący nowości książkowe pod hasłem „Czytać! Ale co?”. Nagrodzone zostały plakaty Piotra Grali z Vd oraz Amelii Kosińskiej i Karoliny Sienickiej z Vh. Poza tym wyróżniono prace Mikołaja Miklikowskiego z Vd,  Wiktorii Sokołowskiej z Vd, Roksany Dudzińskiej z Vc oraz Leny Klimaszewskiej
i Marty Zaczek z Vh. Przy ocenie prac brana była pod uwagę własna inwencja, samodzielność wykonania.

Prace uczniów zostały wyeksponowane w czytelni, aby wszyscy mogli je obejrzeć.

Kolejna akcja, która odbywała się z okazji Miesiąca Biblioteki to projekt „Poczytaj mi, przyjacielu”. Zaproponowałyśmy najstarszym uczniom naszej szkoły, aby poczytali książki najmłodszym dzieciom z klas 0-II. W akcję zaangażowały się klasy: VIIIc – Julia Kozak, Justyna Nowakowska, Konrad Wałkuski, Bartosz Chrobak, Karolina Głębocka, Magdalena Zabielska, Weronika Jankowska, Zuzanna Nosalik; VIIId – Paulina Kropiewnicka, Natalia Bieniek, Julia Krajewska, Julia Kochanowska, Paulina Obrycka, Wiktoria Depczyńska, Aleksander Kurzątkowski, Jakub Puławski, Albert Głębocki oraz dodatkowo Vh – Magdalena Szumska, Ola Lesiak, Marta Zaczek, Gabriela Bartnik.

Podczas Miesiąca Biblioteki odwiedzały nas klasy wraz z wychowawcami (łącznie 37 klas). Uczniowie składali nam życzenia oraz podarowali słodycze, własnoręcznie wykonane zakładki do książek  i wartościowe książki (ok. 150). Dzieci składały propozycje książek, które powinny znaleźć się w zbiorach biblioteki i oglądały wystawy książek oraz zakładek. Uczniowie odwiedzający bibliotekę wpisywali się też na listę odwiedzin.  Pod koniec miesiąca na liście odwiedzin było ok. 900 wpisów.

Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom, którzy zaangażowali się w nasze akcje. Zaowocowało to dużym zainteresowaniem książkami i biblioteką.
W październiku odwiedziło nas 2712 czytelników, którzy dokonali 4515 wypożyczeń.