Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych to uroczystość ustanowiona przez Stowarzyszenie Bibliotek Szkolnych w 1999 roku.

W tym roku hasłem przewodnim święta jest: "Biblioteki szkolne - bramy do życia". Rok 2013 został ogłoszony Rokiem Juliana Tuwima i właśnie wokół postaci tego słynnego poety skupiały się tegoroczne obchody Święta Biblioteki w naszej szkole. Uczennice klasy czwartej F wzięły udział w Paradzie Bohaterów Wierszy Juliana Tuwima. Uczniowie odgadywali, z jakich utworów pochodzą prezentowane postacie i wybierali najciekawszą z nich.

We czwartek odbył się turniej pod hasłem "Śladami Juliana Tuwima". Trzyosobowe drużyny ze wszystkich klas piątych rozwiązywały różne zadania związane z życiem i twórczością poety. Towarzyszyły im grupy kibiców, którzy przygotowali hasła i okrzyki dopingujące do rywalizacji.

W piątek uczniowie klas II A, II C, II D i II E zaprezentowali inscenizacje wylosowanych wcześniej wierszy Tuwima. Jury najwyżej oceniło prezentację przygotowaną przez klasę II A pod kierunkiem p. Edyty Dembskiej i p. Małgorzaty Listowskiej.

Odbyło się również podsumowanie ogłoszonych wcześniej konkursów: plastycznego i literackiego. W ocenie prac plastycznych pomogła nam p. Marta Kisiel , a prac literackich p. Mirosława Bieniecka i p.Wiesława Domalewska. Nagrody i dyplomy wręczyli wyróżnionym dzieciom Pan Dyrektor Leszek Sobociński oraz Pani Wicedyrektor Jadwiga Kirejczyk. Prace uczniów zostały wyeksponowane w czytelni, aby wszyscy mogli je obejrzeć.

Podczas Święta Biblioteki odwiedziły nas klasy 0C, IVC, VD, VE i VIA wraz z wychowawcami lub nauczycielami języka polskiego. Uczniowie złożyli nam życzenia oraz podarowali wartościowe książki. Prezenty w postaci interesujących książek przekazali do zbiorów biblioteki również uczniowie klas: IB, IF, IIC, IID, IIIB, IIIC, IIID, IVB, IVD oraz VB.

Odwiedzający nas uczniowie wpisywali się na specjalną listę odwiedzin. Znalazło się na niej prawie 300 wpisów. Czytelnicy mogli też obejrzeć wystawę ciekawych książek informacyjnych ze zbiorów czytelni. Dzieci zgłaszały swoje pomysły, życzenia, opinie dotyczące biblioteki oraz propozycje do rankingu najciekawszych książek.

Hanna Dziubińska, Mirosława Rakowska

Wyniki konkursów ogłoszonych z okazji Święta Biblioteki

Konkurs plastyczny "Ilustrujemy wiersze Juliana Tuwima"

Nagrody:
Kamila Olender - 0 B
Martyna Okurowskiej - 0 B
Aleksandra Sikorska - I A

Agnieszka Jadczak - I A
Szymon Sawicki - I A
Adrianna Michalska - I A
Maciej Chludziński - I C

Konkurs plastyczny "Zaczarowany świat wierszy Juliana Tuwima"