Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych to uroczystość ustanowiona przez Stowarzyszenie Bibliotek Szkolnych w 1999 roku.  W tym roku odbywała się pod hasłem: „Biblioteka - serce szkoły”.

W naszej szkole Święto Biblioteki zaplanowaliśmy na 27 i 28 października.

We czwartek uczniowie klas czwartych zaprezentowali się w Korowodzie  Baśniowych Bohaterów. Dzieci przebrane za postacie z baśni przeszły po szkole
i odwiedziły wiele klas. Uczniowie mieli możliwość zagłosowania na najciekawszego bohatera. Najwięcej głosów oddano na Jakuba Modzelewskiego z klasy IV A. drugie miejsce zajęła Oliwia Rutkowska z IV F, a trzecie Karolina Nowocińska z IV F. Korowodem opiekowały się Julia Krajewska i Kinga Matejkowska z VI D.

Rok 2016 został ogłoszony Rokiem Sienkiewicza, gdyż przypada w nim 170 rocznica urodzin i 100 rocznica śmierci pisarza. Podczas Święta Biblioteki włączyliśmy się w narodowe czytanie książek Henryka Sienkiewicza. Zaprosiliśmy uczniów klas piątych do wspólnego czytania „W pustyni i w puszczy”. Wzięły w nim udział klasy: V A, V C, V E i V F.

W piątek odbył się turniej pod hasłem „Śladami Kornela Makuszyńskiego”. Trzyosobowe drużyny ze wszystkich klas szóstych rozwiązywały różne zadania związane z życiem i twórczością pisarza. Towarzyszyły im grupy kibiców, którzy przygotowali hasła i okrzyki dopingujące do rywalizacji. Turniej wygrała klasa VI D. Drugie miejsce po emocjonującej dogrywce zajęła VI C,  która „o włos” wyprzedziła VI B.

W piątek odbyło się również podsumowanie ogłoszonego wcześniej konkursu plastycznego dla klas II-III pod hasłem „By czytać się chciało, zakładkę zrób wspaniałą”. W zorganizowaniu konkursu bibliotekę wspierały panie Agnieszka Korbel i Monika Góralczyk. Prace pomogła nam ocenić pani Marta Kisiel. Jury przyznało dziewięć równorzędnych nagród oraz jedenaście wyróżnień.  Nagrody otrzymali: Magdalena Kokot III C, Katarzyna Dąbrowska IIA, Michalina Górnik III D, Natalia Gryc II C, Liwia Litwińczyk III C, Krystian Konopka III F, Antonina Pisalska III C, Julia Wierzbowska III H oraz  Jonasz Wojciechowski II H. Wyróżniono prace:  Martyny Sawickiej III D, Dominiki Niedźwieckiej II C, Karoliny Florczyk II H, Oliwii Zaruskiej II B, Kornelii Modzelewskiej II F, Elizy Chrzanowskiej III H, Mikołaja Miklikowskiego III D, Amelii Sawickiej II L, Szymona Sobczyńskiego III F, Sandry Bałdygi III D oraz
Mai Wądołowskiej II F.

Laureaci konkursów na baśniową postać oraz zakładkę otrzymali nagrody książkowe i słodkości, które wręczyły im panie wicedyrektor:  Jadwiga Kirejczyk i Renata Zaniewska.

Prace uczniów zostały wyeksponowane w czytelni, aby wszyscy mogli je obejrzeć.

Podczas Święta Biblioteki odwiedziło nas wielu uczniów, którzy złożyli nam życzenia oraz podarowali wartościowe książki. Najwięcej darów przekazały klasy V E
i  V F wspierane  przez p. Mirosławę Bieniecką.  Dzieci składały propozycje książek, które powinny znaleźć się w zbiorach biblioteki i oglądały wystawę nowych książek oraz zakładek. Uczniowie odwiedzający bibliotekę wpisywali się też na listę odwiedzin.  Pod koniec święta na liście odwiedzin było ok. 400 wpisów.