XVIII EDYCJA KONKURSU O TYTUŁ MISTRZA ORTOGRAFII
MIASTA ŁOMŻA

   Dyktan.jpg              W poniedziałek 20 maja 2024 r.  odbył się w naszej szkole Konkurs Mistrz Ortografii Miasta Łomża. Impreza objęta jest od początku, czyli od 2004 roku, honorowym patronatem Prezydenta naszego miasta,   obecnie   Mariusza Chrzanowskiego.

 

            Konkurs wsparli sponsorzy:

P. Mariusz Chrzanowski – Prezydenta Miasta Łomża

P. Jacek Bojar – JB System

P. Wioletta I Bogdan Łepkowscy – Masarnia S.C. Łepkowscy

P. Karol Chojnowski – Navi Project

P. Karol Chojnowski – Halo Taxi

P. Anna Ciochanowska– pizzeria Diavolo

Rada Rodziców SP 10

P. Sebastian Iwan – Ogród Smaków.

            O godzinie 15.30  w pięknie udekorowanej stołówce szkolnej, o co zadbała p. Marta Kisiel, zebrali się zaproszeni goście oraz uczestnicy konkursu.

W role konferansjerów wcielili się Amelia Narolewska i Radek Głębocki z klasy VI. W  radosny nastrój wprowadziła wszystkich piosenka „Wiosna”, którą zaśpiewała  Julia Gwara, uczennica klasy IV, przygotowana przez p. Agatę Durzyńską.

            W imieniu Społeczności Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II w Łomży powitała wszystkich Pani Dyrektor Jadwiga Kirejczyk. Przypomniała uczestnikom, że już sam udział w konkursie jest wyróżnieniem, bowiem , aby tu się dzisiaj znaleźć, musieli  pokonać wszystkich uczniów ze swojej szkoły.

            O mały włos konkurs nie odbyłby się, ponieważ … ktoś ukradł ogonki, kropki i kreski z liter polskiego alfabetu! Jak się okazało, to był problem na skalę światową, ponieważ znaki diakrytyczne zniknęły we wszystkich polskich książkach na całym świecie!

O tym, jak ważne są to znaki zaśpiewał duet – Liwia Jankowska z klasy V oraz Filip Tyl – IV. Na szczęście do akcji poszukiwawczej wkroczył młody Adaś, niezawodny detektyw -  szatan z III klasy, który odkrył złodzieja.  Była nim uczennica, która, mając problem z ortografią, postanowiła uniknąć pisania dyktanda, kradnąc znaki z alfabetu.

W roli detektywa wystąpił uczeń klasy III Kacper Frączek, którego  pomocnicą była Zosia Sokołowska , jej koleżankami Blanka Borawska i Ola Suchecka, natomiast niesfornego złodzieja zagrała Zuzia Grzymała , wszystkie z klasy VI. Młodych aktorów przygotowała p. Katarzyna Koziatek.

Dzięki skuteczności szatana z III klasy  znaki wróciły do alfabetu i dyktando mogło się odbyć.

            Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Renata Zaniewska, która przypomniała,że konkurs jest dedykowany naszemu patronowi św. Janowi Pawłowi II.

            Po zakończeniu części artystycznej uczestnicy przystąpili do pisania dyktanda, którego tekst został przygotowany i  odczytany  przez P. Dorotę Hannę Zalewską, konsultanta ds. edukacji polonistycznej CEN w Łomży.  Do zmagań konkursowych przystąpili też młodsi uczniowie   naszej szkoły, którzy napisali ostanie dyktando szkolnego konkursu o tytuł Mistrza Ortografii klas II i klas III.

            W czasie, gdy komisja konkursowa sprawdzała teksty, uczestnicy i goście delektowali się słodkim poczęstunkiem i napojami.

Sprawdzanie nie było łatwe, dyktanda na wysokim poziomie, ale komisji udało się wyłonić zwycięzców:

I miejsce Maja Ciuchnicka  ucz. Szkoły Podstawowej nr 9

II miejsce – Monika Jałbrzykowska ucz. Szkoły Podstawowej nr 4

 III miejsce – Ezdrasz Cąkała ucz. Szkoły Podstawowej nr 4

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, pozostali uczestnicy - pamiątki, dzięki hojności naszych sponsorów.

            Nad organizacją konkursu jak zawsze czuwała Pani Dyrektor Renata Zaniewska, która koordynowała pracę około 30 nauczycieli zespołu humanistycznego  zaangażowanych w przygotowanie uroczystości  oraz sprawdzanie prac. O uwiecznienie wydarzeń na zdjęciach zadbał pan Wojciech Zaorski, natomiast o nagłośnienie pan Dariusz Milewski.

            Konkurs o tytuł Mistrza Ortografii Miasta Łomża zakończyła pamiątkowa fotografia.

Do zobaczenia za rok!

KATARZYNA KOZIATEK

Back to Top