Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w naszej szkole w październiku 2019 roku odbyło się wiele imprez. Celem nauczycieli biblioteki było zaangażowanie jak największej liczby uczniów w proponowane przedsięwzięcia.

Cały miesiąc trwała akcja „Jesienne drzewko czytelnicze” – chętni uczniowie „ozdabiali” drzewko kolorowymi listkami zawierającymi informacje o przeczytanej książce. W wyniku losowania nagrody za udział w akcji otrzymało 15 uczniów klas 0-VIII i jeden nauczyciel.

Cztery październikowe tygodnie były także czasem spotkań na lekcjach bibliotecznych ph. „Jak świadomie korzystać z zasobów biblioteki szkolnej”. Uczniowie poznali historię Święta Biblioteki, obejrzeli wystawki książek, uczestniczyli w konkursach.

Kolejne akcje angażowały uczniów poszczególnych poziomów klas.

• W dniach 21-25.10. koleżanki i koledzy z klas VII i VIII udawali się do klas 0-III, by czytać młodszym dzieciom wybrane wiersze i fragmenty prozy – akcję nazwaliśmy „Poczytaj mi, przyjacielu”.
  • We wtorek, 22.10., aktorzy z klas VI zaprezentowali przed publicznością scenki pantomimiczne przygotowane na podstawie wylosowanych lektur. I miejsce zdobył zespół z klasy VIA w składzie Zuzanna Andrzejewska, Izabela Jarzyło, Liliana Jurzak, Aleksandra Ramotowska i Maja Szabłowska – „Złodziej okradziony”. Jury przyznało też trzy wyróżnienia – dla klasy VID – Laura Bzura, Michalina Górniak, Wiktoria Sokołowska – „Kradzież roweru”, VIE – Patrycja Łomotowska, Oliwia Makowska i Zuzanna Modzelewska – „Noc w muzeum” i VIi – Patrycja Antosiuk, Julia Jastrzębska  i Zuzanna Krajewska – „Wizyta w restauracji”.
  • Środa, 23.10., upłynęła pod hasłem „Łamańce językowe” – na przerwach chętni uczniowie odczytywali wylosowane teksty najeżone trudnościami fonetycznymi. Nagrodą były pyszne zdrowe owoce serwowane przez panie bibliotekarki.
  • W czwartek, 24.10., korytarzami szkoły przeszedł Korowód Bohaterów Literackich. Kostiumy uczniów z klas V oceniali ich młodsi koledzy  i  koleżanki.  Liczba  oddanych  głosów  zdecydowała
    o przyznaniu nagród – I miejsce - Szymon Bistroń VA, II miejsce – Julia Drozdowska VC i Maja Obiedzińska VJ, III miejsce – Adam   Lutoborski VK, wyróżnienia  –  Bruno Wiśniowski VL
    i Zuzanna Karwowska VC.
  • W piątek, 25.10., rozstrzygnięty został konkurs dla uczniów klas III i IV na wykonanie komiksu ph. „Zaopiekuj się mną”. Kolejne miejsca zdobyli: I – Lena Domitrz IIIB, II – Maja Gontarz  IIID, III – Patrycja Weber IIIB, wyróżnienie – Gabriela Bagińska IIIC, Alicja Frąckiewicz IVB, Urszula Kuczewska IIIB, Kaja Niebrzydowska IIIB.

Podsumowanie Święta Biblioteki odbyło się na apelu w dniu 30.10.20019r. Zwycięzcy zostali nagrodzeni dyplomami i książkami, a o dobry humor wszystkich uczniów zadbała klasa VIA, prezentując scenkę „Złodziej okradziony”.

Święto Biblioteki w liczbach

• w październiku dokonano 4805 wypożyczeń książek
  • odbyło się 31 lekcji bibliotecznych (24 w kl. IV-VIII i 7 w kl. 0-III)
  • podczas ww. lekcji uczestników konkursów poczęstowano 3,5 kg cukierków